Podstrona: „Dolina lotnicza – nowoczesne technologie – innowacyjny wizerunek bezpieczeństwa pracy” / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2024-04-29 , red.  Anna Worosz
Otwarcie konferencji,

Konferencja „Dolina lotnicza – nowoczesne technologie – innowacyjny wizerunek bezpieczeństwa pracy” została zorganizowana w ramach obchodów jubileuszowych 105-lecia  Państwowej Inspekcji Pracy. Organizatorem wydarzenia był Okręgowy Inspektorat Pracy w Rzeszowie we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza, a partnerem Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”.

Otwarcie uroczystości

Bezpieczeństwo i higiena pracy to dziedzina, w której zauważalnie zwiększa się udział nowoczesnych technologii. Dla coraz większej liczby pracodawców bezpieczeństwo pracy staje się priorytetem, a firmy branży lotniczej są przykładem konsekwencji i determinacji w tworzeniu nowoczesnych, bezpiecznych warunków pracy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W związku z tym tematem obchodów jubileuszowych Państwowej Inspekcji Pracy był nowoczesny wymiar ochrony pracy.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali okręgowy inspektor pracy w Rzeszowie Karol Kucaj oraz rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Głos zabrali również zastępca głównego inspektora pracy Jarosław Leśniewski oraz wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Z okazji jubileuszu Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie Karol Kucaj podjął decyzję o wyróżnieniu i podziękowaniu za współpracę i wsparcie w działaniach na rzecz przestrzegania prawa pracy oraz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy zaprzyjaźnionym instytucjom. Wyróżnienie otrzymała również Politechnika Rzeszowska. Statuetkę odebrał rektor naszej uczelni prof. Piotr Koszelnik.

Tematyka

Nadinspektor pracy Piotr Fornal przedstawił wystąpienie „Państwowa Inspekcja Pracy w nowoczesnym kształtowaniu kultury bezpieczeństwa i praworządności w stosunkach pracy”. Następnie dr hab. inż. Dorota Stadnicka, prof. PRz zaprezentowała innowacyjne technologie czwartej rewolucji przemysłowej jako podstawy bezpiecznej pracy.

Kolejnym prelegentem był lider zespołu PRz Racing Sebastian Rosół, który opowiedział o pracy studentów nad najnowszym bolidem oraz o sukcesach zespołu podczas zawodów Formuły Student.  W tej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję odwiedzić stoiska kół naukowych: Rzeszowskiej Grupy IT,  PRz Racing, Legendary Rover Team, EUROAVII Rzeszów, RAPID 3D oraz  stanowisko z  symulatorem lotu.

W dalszej części konferencji Janusz Zakręcki z PZL Mielec zaprezentował wystąpienie „Dolina Lotnicza – centrum doskonałości i innowacji przemysłu lotniczego. Zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa w PZL Mielec”. Bogusław Bać z Pratt & Whitney Rzeszów S.A. opowiedział o budowaniu kultury bezpieczeństwa opartej na krzywej Bradleya. Kolejnym prelegentem był Marcin Szyszka z MTU Aero Engines Polska, który przedstawił wystąpienie „Kultura bezpieczeństwa – zarządzanie ryzykiem jako fundament rozwoju nowoczesnej organizacji”.  O redukcji ryzyka zawodowego opowiedziała Iwona Chamera z Safran Transmission Systems Poland.

Powrót do listy aktualności